Obecnie właściwie nikogo nie dziwi widok rowerzysty w pełnym rynsztunku tj. w specjalnych leginsach, kolorowej obcisłej koszulce termicznej i kasku, na którym zamontowana jest kamera sportowa. Jeszcze kilka lat temu, widok mężczyzny lub kobiety z umocowaną na głowie kamerą wzbudzałby pewną sensację. Mógłby prędzej kojarzyć się z jakąś zorganizowaną akcją, promocją lub specjalnym nagraniem, niż zwykłą przejażdżką na rowerze. Rowerzyści coraz chętniej wyposażają się w kamery sportowe, choćby dla własnego spokoju w razie wypadku. Ale nie to jest głównym powodem – lubią po prostu rejestrować swoje przejazdy.

Jeszcze kilka lat temu kamery sportowe nie były dostępne na powszechnym rynku. Znakomite ujęcia z takich kamer mogliśmy oglądać jedynie z wyścigów formuły 1, rajdów motocyklowych, czy ekstremalnych skoków ze spadochronem. To co kiedyś było magią telewizji i miało zapewnić niesamowite wrażenia odbiorcom, jest dostępne dziś na wyciągnięcie ręki. Każdy bowiem może kupić kamerę sportową.

Producenci akcesoriów elektronicznych dostrzegli niszę pośród wszystkich aktywnych ludzi, którzy jeżdżą na nartach, rowerach górskich, crossach, quadach, czy skaczą ze spadochronem. To właśnie dla nich udostępniono w sprzedaży kamery sportowe, dzięki którym można rejestrować swoje poczynania i udostępniać je znajomym lub publikować w Internecie. To prosty przykład działania kamer sportowych:

Na pewno każdy z nas pamięta niebywały wyczyn Feliksa Baumgartnera, który skorzył z granicy stratosfery – ale czy każdy wie o tym, że miał podpięte pod siebie kamery sportowe, którym udało się nagrać całość mimo przekroczenia bariery dźwięku. Obecnie praktycznie każdy sportowiec, który w jakimś stopniu zbliża się do sportów ekstremalnych i wyczynowych – zaopatruje się w kamerkę. To co najważniejsze to solidność sprzętu. Są one całkowicie odporne na kurz, błoto, wilgoć, śnieg, wodę, ale także na upadki i wstrząsy. Założeniem producentów jest nagrywać wszystko za wszelką cenę – bez kosztów w postaci słabszej jakości.Kamery sportowe cechuje również mały rozmiar i kompaktowość. Montuje się je w bardzo prosty sposób, w zależności od naszych potrzeb. Zazwyczaj montuje się je albo na sprzęcie sportowych, albo na kasku lub części ubrania. Możemy przyczepić ją zarówno do plecaka jak i roweru czy nawet nart. Ich dużym plusem jest również banalnie prosta obsługa.